KÖRNYEZETVÉDELEM

 

  • Zaj- és rezgésmérés, légtechnikai mérés

A vizsgálatokhoz hitelesített zajszintmérő műszereket, illetve szoftveres adatfeldolgozó rendszereket használunk. A Budapest Főváros Kormányhivatala (Metrológiai és Műszaki Felügyeleti Főosztály) által hitelesített Svantek típusú műszerek 1. pontossági osztályú mérést tesznek lehetővé. A rezgésmérésekhez típusjóváhagyott, 1. pontossági osztályú, gyártói kalibrációval rendelkező műszert és érzékelőket használunk.

A zajméréseket az alábbi területeken végzünk:

 

  • Környezeti zajmérések, üzemek, vendéglátóhelyek vizsgálata

A szórakozóhelyek, vendéglátóhelyek zajkibocsátásának szabályozása helyhatósági, jegyzői hatáskör. A vonatkozó előírásokat jellemzően a helyi zajvédelmi rendelet rögzíti, összhangban a jogszabályokkal és szabványokkal, valamint a település szabályozási tervével. A méréseket az üzemeltető megbízásából, vagy éppen hatósági felkérésre, ellenőrzés, panasz kivizsgálás céljából végezzük.
Az üzemeltetői felkérés során a vizsgálat része a hangosító berendezés beszabályozása, a jogszabályi megfeleléshez megengedhető hangosítás mértékének beállítása. A műszeres mérések, akusztikai számítások során elvégezzük a zajforrások hatásterületének lehatárolását és a hatásterület térképi bemutatását, az érintett ingatlanok ismertetését.

 

  • Zajkibocsátási határérték kérelmek

Amennyiben az üzemi létesítmény, vagy vendéglátóhely zajvédelmi hatásterülete védendő létesítményt érint, úgy az üzemeltető kötelezett a 93/2007. (XII.18.) KvVM rendelet szerinti zajkibocsátási határérték kérelmi nyomtatvány benyújtására, az I. fokú környezetvédelmi hatósághoz.
A mérések, akusztikai számítások alapján elkészítjük a nyomtatványokat és szükség esetén a környezetvédelmi rendszerbe történő bejelentkezést.

 

  • Zajcsökkentés tervezés, akusztikai számítások

Ha a környezeti zajforrás kibocsátása meghaladja a megállapított határértéket, a hatósági eljárások során zajcsökkentési intézkedési terv készítését írja elő a jogszabály, melynek elkészítéséhez az előírt zajvédelmi szakértői jogosultsággal rendelkezünk. 
A zajcsökkentési intézkedési terv készítésekor az akusztikai szempontok mellett figyelembe vesszük az üzemeltetés érdekeit, az épületgépészeti, építészeti szempontokat egyaránt, így érhetjük el, hogy az általunk összeállított zajcsökkentési intézkedési terveket

  • az eljáró hatóság jóváhagyja
  • azok az üzemeltetők számára megvalósítható megoldásokat nyújtanak és
  • megvalósításuk esetén elérik a kívánt célt, egy csendesebb, élhetőbb környezet kialakítását.

 

  • Közlekedési zajmérés

A közúti, vasúti forgalom a zajvédelmi panaszok jelentős részének okozója. A problémák megoldásának első lépése a túllépés tényének megállapítása, ill. mértékének meghatározása.
Meglévő utak mentén és beépítettség mellett a rendelkezésre álló zajcsökkentő eszközök sok esetben korlátozottak, mivel nincsenek meg a műszaki feltételek a zajárnyékoló létesítmények elhelyezésére, ezért különösen fontos az új közlekedési létesítmények tervezése során a zajvédelmi szempontok figyelembe vétele, vagy egy új beruházás, várostervezés folyamatában a forgalom várható alakulásának és az ezzel járó zajterhelés változásnak a meghatározása.

 

  • Munkatéri zajmérések

A munkatéri zajmérések eredményei alapján elvégezzük az egyes munkakörök jogszabály szerinti minősítését, besorolását, továbbá meghatározzuk a dolgozók által viselt egyéni védőeszköz hatását, szükség esetén javaslatot teszünk a szükséges hallásvédő eszközre.

 

  • Építési, kivitelezési tevékenységek zajvizsgálata, felmentési kérelemkészítés

Kivitelezési tevékenységek várható zajkibocsátásának meghatározásakor vizsgáljuk azt is, hogy szükséges-e a 284/2007. (X. 29.) Korm. rendelet 13. §  szerinti zajterhelési határérték betartása alól történő felmentés kérelem benyújtása.
Amennyiben indokolt, úgy szakvéleményünket kiegészítjük a felmentés kérelemhez szükséges tartalmi követelményekkel.

 

  • Munkahelyi rezgésterhelés vizsgálata

A munkahelyi rezgésvizsgálatok lehetnek kéz-karra ható rezgésvizsgálatok, valamint egész testre (álló, vagy ülő munkavégzés) ható rezgésvizsgálatok.
Kéz-karra ható rezgésterhelést jellemzően kézi szerszámok (bontókalapács, vésőgép, csiszológép, vágóeszközök, stb.) okozhatnak.
Egész testre ható rezgés a járófelületen keresztül (álló munkavégzés), vagy az ülőalkalmatosságon keresztül érheti a dolgozót.
Az egész testre ható rezgésterhelés tipikus példája továbbá a targoncavezetők, sofőrők terhelése, a vezetőülésen keresztül.
A rezgésmérésekkel meghatározható, hogy a dolgozót érő expozíció okozhat-e egészségkárosodást, továbbá irányt mutathat a lehetséges beavatkozásokhoz (pl. egyéni védőeszközök, gép beállítások, ülés beállítások, rezgéscsillapító elemek).

 

  • Környezeti rezgésterhelés vizsgálata

A rezgéskibocsátó gépek sok esetben nem csak a közvetlen környezetükben, a kezelő munkahelyeken, hanem a távoli védendő létesítményeknél is okozhatnak érezhető rezgésjelenségeket és lakossági panaszokat. Az emberre ható környezeti rezgésmérést az MSZ 18163-2: 1998. sz. szabvány előírásai szerint végezzük el.

 

  • Rezgések épületszerkezetekre gyakorolt hatásának vizsgálata

A szerkezeti rezgésterhelés az épületszerkezetekre a talaj közvetítésével jutó rezgés amely az épületszerkezet dinamikai károsodását (repedések kialakulása, szerkezetek törése, stb.) okozhatja. A rezgésérzékelőt jellemzően a vizsgált épületnek a rezgésforrás felőli homlokzati főfalára erősítjük fel, vagy többszintes épületek esetében a legfelső födémhez csatlakoztatjuk úgy, hogy az a vizsgált frekvenciatartományban tökéletesen együtt mozogjon a szerkezettel.

 

  • Légtechnikai mérés, klímamérés

Mesterséges szellőztető rendszerek kivitelezését, átadását követően szükséges lehet a rendszer hatékonyságának ellenőrzése, annak megállapítása, hogy a betervezett szellőztető levegő térfogatáram az egyes főágakban, ill. szellőző egységeken biztosított-e. Ez a használatba vételi engedélynek is feltétele lehet.
A légtechnikai méréseket több éves tapasztalattal, hitelesített mérőműszerrel végezzük.
A szellőztető rendszer mellett – igény esetén – vizsgáljuk a szellőztetett terek munkatéri klímaviszonyait, az effektív hőmérséklet megfelelőségét is.

 

  • Engedélyeztetés, előzetes vizsgálat, felülvizsgálat

  • Építési engedély környezetvédelmi munkarész összeállítása 

Építési engedélyezési eljárások tervdokumentációjához kapcsolódó környezetvédelmi munkarészt készítjük el, együttműködve a tervezést végző kollégákkal, valamint egyéb szakági tervezőkkel

 

  • Levegőtisztaság-védelmi engedélykérelem

A különböző kémények, technológiai elszívó kürtők működtetése engedélyköteles tevékenység. Az engedélyeztetéshez a jogszabály által előírt tartalmú dokumentációt kell benyújtani a környezetvédelmi hatósághoz. A dokumentációban meghatározzuk az adott pontforrás levegőtisztaság-védelmi hatásterületét, illetve a hatásterületen elhelyezkedő ingatlanokat. Az engedélyek öt évig érvényesek, ezt követően, ha a pontforrásokat továbbra is működtetni kívánják a telephelyen, akkor újra engedélyeztetni kell.  

 

  • Hulladékgazdálkodási engedélykérelem

Bármilyen hulladékgazdálkodással kapcsolatos tevékenység engedély, vagy legalább bejelentés köteles. Az engedély megszerzéséhez szükséges dokumentációt, szakértői véleményt a jogszabály előírásainak megfelelő tartalommal és formában állítjuk össze.
Fontos, hogy a már meglévő engedélyek meghosszabbításához is egy szakértői véleményben kell igazolni a követelményeknek történő megfelelőséget.

 

  • Előzetes környezetvédelmi vizsgálat

Előzetes környezetvédelmi vizsgálatra abban az esetben van szükség, ha a tervezett beruházás, fejlesztés, kapacitás bővítés technológiája szerepel a 314/2005.(XII.25.) Korm. rendelet 3. mellékletében, ill. eléri az ott meghatározott küszöbértéket.

 

  • Környezetvédelmi hatásvizsgálat

Hatásvizsgálatot jelentős, a 314/2005.(XII.25.) Korm. rendelet 1. mellékletében felsorolt technológiák előzetes vizsgálata esetén kell készíteni, a küszöbértéket elérő kapacitás esetén.
Ritkán az engedélyező hatóság az előzetes vizsgálatot is lezárhatja a hatásvizsgálati eljárás lefolytatására történő kötelezéssel.
Ebben az esetben egy részletesebb, a társadalmi, ökológiai hatásokat mélyebben megvizsgáló szakértői véleményt kell összeállítani.

 

  • Egységes környezethasználati engedélykérelem, felülvizsgálat

Tevékenységünk során számos egységes környezethasználati engedély (IPPC) kérelmi dokumentációt állítottunk össze, valamint elvégeztük a már engedéllyel rendelkező telephelyek időszakosan kötelező teljes körű környezetvédelmi felülvizsgálatát.
Az egységes környezethasználati engedély jelentős adminisztrációs kötelezettségekkel, valamint rendszeres hatósági ellenőrzésekkel is jár.
Partnereink számára segítséget nyújtunk a felmerülő, környezetvédelemhez kapcsolódó feladatok teljesítéséhez, a felügyeleti szervekkel történő problémamentes kapcsolat fenntartásához.

  

  • Vízvédelmi tevékenység

  • Vízjogi engedélyek 

Az alábbi vízjogi engedélyek válhatnak szükségessé az építkezés, üzemeltetés során:
·         elvi vízjogi engedély 
·         vízjogi létesítési engedély 
·         vízjogi üzemeltetési engedély 
·         vízjogi fennmaradási engedély
·         monitoring kutak eltömedékelési engedélye
Az engedélyeket tervezői jogosultsággal rendelkező szakértő készítheti el, a vonatkozó műszaki és jogszabályi követelmények figyelembe vételével. Az engedély nélküli építés, működetés súlyos büntetést, vagy a megépített műtárgy elbontását vonhatja maga után, így célszerű jogszabályoknak megfelelő engedélyek beszerzése a későbbi súlyos költségek elkerülése érdekében. 

 

  • Üzemi kárelhárítási terv

A gazdálkodó szervezetek részére a kárelhárítást - amennyiben rendelkezésre áll - üzemi tervek alapján kell végrehajtani, az azonnali beavatkozást igénylő környezetkárosodás bekövetkezése esetén.
Azonnali beavatkozás szükséges, amennyiben a környezetkárosodás a közegészségügyet, a közbiztonságot veszélyezteti, illetve amennyiben a környezetkárosodás felszámolása azonnali beavatkozással eredményesebben, hatékonyabban, gazdaságosabban végrehajtható, illetve a jövőbeni környezetkárosodás megelőzhető.
Az üzemi terv tartalma kiterjed a felszíni vizekre, valamint a felszín alatti vizekre és földtani közegre egyaránt. A dokumentumban meghatározzuk a kárelhárításhoz szükséges anyagokat és eszközöket, ill. azok mennyiségét. 

 

  • Havária terv

A havária terv a bekövetkezett szennyezés izolálására, elhárítására, mentesítésére vonatkozó feladatokat részletezi.
Az üzemi tervnek, valamint a hulladékgazdálkodási engedély kérelmeknek egyaránt tartalmaznia kell havária tervet.

 

  • Szennyezőanyag elhelyezési engedély

A felszín alatti vizek védelméről szóló 219/2004. (VII. 21.) Korm. rendelet alapján, a felszín alatti víz minőségét, ill. a talajt potenciálisan szennyező anyag elhelyezése, tárolása (pl. üzemanyag tartály, kenőanyag tartály, emulzió tartály) előtt engedélyt kell kérni a környezetvédelmi hatóságtól.
Az engedély megszerzéséhez szakértői véleményt kell csatolni, melyet irodánk a műszaki adatok megadását követően elkészít. 

 

 

  • Állandó környezetvédelmi ügyintézés

A partnercég tevékenységi körétől függően, megállapodás szerinti gyakorisággal helyszíni bejárást végzünk, melynek során a telephely és az ott folyó tevékenységek jogszabályi előírásoknak való megfelelését vizsgáljuk.
A bejárás tapasztalatairól jelentést készítünk, mely a vezető munkáját segíti. Javaslatot teszünk a problémák megoldására, elkészítjük az egyes területeken szükséges nyilvántartások mintáját, melyek tartalmazzák a környezetvédelmi bevallások (hulladék, levegő) benyújtásához szükséges adatokat. Elkészítjük a vállalkozások bevallásait (hulladék, levegő, víz), és azt elektronikusan az OKIR rendszerbe feltöltjük.